W czwartek 4 maja 2017 r. w dniu wspomnienia Świętego Floriana - patrona strażaków, odbyła się Gala Finałowa I Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem OSP i Samorządów „FLORIANY”. W finałowej trójce konkursu, w kategorii „Poprawa bezpieczeństwa”, znalazł się projekt Ochotniczej Straży Pożarnej w Zielonce „Program publicznego dostępu do defibrylacji w ramach Funduszu Obywatelskiego Miasta Zielonka” zainicjowany przez dh Michała Baranowskiego.

Floriany 2017 - nominacja do gali finałowej

W czwartek 4 maja 2017 r. w dniu wspomnienia Świętego Floriana - patrona strażaków, odbyła się Gala Finałowa I Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem OSP i Samorządów „FLORIANY”. W finałowej trójce konkursu, w kategorii „Poprawa bezpieczeństwa”, znalazł się projekt Ochotniczej Straży Pożarnej w Zielonce „Program publicznego dostępu do defibrylacji w ramach Funduszu Obywatelskiego Miasta Zielonka” zainicjowany przez dh Michała Baranowskiego.


To wielkie wyróżnienie dla strażaków, bowiem do konkursu zgłoszonych zostało kilkaset inicjatyw z całej Polski. Niestety nasz projekt nie zdobył głównej nagrody w tej kategorii. 

Uroczystość odbyła się w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca im. Tadeusza Sygietyńskiego „Mazowsze” w Karolinie.

OSP w Zielonce reprezentowali Prezes Jan Sobków i Skarbnik Sławomir Winiarek. Strażakom towarzyszyli też zaproszeni na galę przez organizatorów Burmistrz Miasta Zielonka Grzegorz Dudzik i Sekretarz Miasta Renata Jóźwiak. Samorząd Zielonki był bowiem partnerem w realizacji projektu zgłoszonego przez OSP Zielonka.
 
Program powszechnego dostępu do defibrylacji autorstwa dh Michała Baranowskiego został zrealizowany z Budżetu Obywatelskiego Miasta Zielonka. Urządzenia AED rozmieszczone w czterech centralnych, publicznych miejscach w mieście są ogólnodostępne dla każdego kto potrzebuje pomocy. Piąte urządzenie jest na wyposażeniu OSP Zielonka. Urząd Miasta Zielonka kontynuuje ten projekt, w 2016 roku pojawiły się dodatkowe trzy AED na zielonkowskich szkołach podstawowych.